Posted on 26/05/2020 · Posted in News

eacn_2

Третото обединяващо събитие по проекта EACN се състоя между 4 и 6 март 2020 в Белград, Сърбия, като фокусът бе върху „Виртуализацията на производствените процеси“. Събитието бе организирано от Сръбския аутомотив клъстер (AC Serbia) с участието на близо 30 представители от 20 организации, както от членове на консорциума, така регионални компании, интересуващи се от темата. Високата посещаемост стана възможна благодарение на дистанционно участие в опит да се спре разпространението на коронавирусната епидемия. Както и в предишните събития, основната цел остана идентифицирането на синергии между по-рано представени проекти на малки и средни предприятия, в опит да се насърчи развитието на потенциални общи проекти.

Важно е да се изтъкне сериозното участие на технологични доставчици, което е доказателство за опита им в сферата на дигиталните близнаци, технологиите за изкуствена реалност и виртуална реалност и други. Всяка от тези компании демонстрира желание да осигури свои решения за представянето на концепциите на проекта.

В резултат на срещата бяха идентифицирани множество възможности за сътрудничество. Повечето от тях са базирани на отделни взаимоотношения от типа продавач-клиент, така че в близките седмици усилията ще бъдат насочени към издирването на компании със сходни проблеми, интересуващи се от разработването на общи проекти. В допълнение към B2B срещите програмата включваше също други занимания – например посещението на завода на Albon Engineering в Сърбия, специализиран в производството на предавателни лостове за автомобилната индустрия.

В допълнение AC Serbia организира и демонстрационна лаборатория с участието на компаниите Zumoko и Mitsubishi Electronics. В тази демо лаборатория участниците имаха възможност да видят и опитат технологии в областта на виртуализацията, като например виртуални очила за различни индустриални приложения.

Не на последно място това последно B2B събитие се оказа идеалната рамка за оценка на развитието на съвместните проекти, както в областта на „гъвкавостта на работните процеси“, така и на „роботика и изкуствен интелект“. Причината за това беше осигуряването на възможността за участие на други малки и средни предприятия, интересуващи се от тези теми.